Ortognatik Cerrahisi

Ortodonti, diş hekimliğinin diş, çene ve yüz bozukluklarının tedavisini sağlayan dalıdır. Diş bozukluklarında diş, dişeti ve çene kemiği yapısı sağlıklı olduğu sürece tedavi yaşı yoktur, her yaşta dişlerin yeniden konumlanması sağlanabilir. Ancak çene bozukluklarında hastanın yaşına göre uygulanacak tedavinin içeriği değişme gösterebilir. Çenede kullanılacak ortodontik mekaniklerin bazıları hastanın en geç ergenlik döneminde olmasını gerektirir. Ergenlik dönemini geçirmiş bir hastada çeneye ortodontik mekanikler uygulanamayacağından, yetişkin yaşlarında cerrahi işleme başvurulur.

18 yaşını geçmiş hastalarda alt ya da üst çenenin aşırı önde/arkada/yukarıda konumlanması ya da yana kaymış olması gibi bozukluklarda dişlerin, çene kemiklerinin, diğer yumuşak ve sert dokuların doğru anatomik yerlerine alınabilmesi için yapılan müdahalelere Ortognatik Cerrahi adı verilir.
Ortognatik cerrahi, kimi zaman ortodontik tedavinin uzun vadede daha başarılı sonuçlar verebilmesi için destekleyici olarak ya da ortodontik tedavinin süresini kısaltmak amacıyla da uygulanabilir.

Ortognatik cerrahide ilk aşama, ortodontik tedaviye başvurularak dişlerin çeneye uygun şekilde konumlandırılmasını sağlamaktır. Sonrasında ortodontik tedavi devam ederken ameliyat yoluyla alt ve üst çenenin birbirine ve yüze uygun hale getirilmesi sağlanır.

ORTOGNATİK CERRAHİ HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

1. Ortodontik tedavi, çene bozukluğunu tek başına tedavi edemediği zaman
2. Isırmanın düzelmesini, hastanın yediklerini daha rahat çiğnemesini ve çenenin daha iyi işlev görmesini sağlamak amacıyla
3. Uygulanan ortodontik tedavinin uzun vadede başarılı sonuç vermesi için
4. Çene kemiğinin daha iyi konumlanmasını sağlayarak ortodontik tedavinin süresini azaltmak için
5. Çenenin doğru şeklini almasını sağlayarak daha estetik bir görünüm sağlamak için
6. Hastanın nefes alma problemlerini sonlandırmak, uyku apnesi sorunlarını tedavi etmek için
7. Hastada var olan konuşma bozukluklarını çözmek için
8. Çene ağrılarını azaltmak için

Ortognatik cerrahi tedavisi, hastalara hem estetik hem de işlevsel açıdan birçok fayda sağlayan bir tedavi yöntemidir. Alt ve üst çenenin uygun olmayan şekilde konumlanmış olması, yemek yeme, çiğneme, konuşma gibi durumlarda sorun yaşanmasına neden olur. Ayrıca çene eklemi rahatsızlıklarından sindirim sisteminde yaşanan problemlere kadar birçok rahatsızlığa yol açabilir. Ortodonti uzmanları, gerektiğinde ortognatik cerrahiye başvurarak tüm bunlara kalıcı ve başarılı çözümler getirir.