ŞEFFAF PLAKLAR İLE TEDAVİ

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

Günümüzde gelişen teknoloji ve tıp sayesinde bu tellerin ve braketlerin görevini yerine getiren şeffaf plaklarla diş düzeltme hayatımıza girmiştir. Peki Şeffaf plak neden takılır ?

Tel takmak istemeyen ve sadece dişlerindeki çapraşıklıkların düzeltilmesini isteyen hastalarımıza önerdiğimiz, dişlerdeki çapraşıklığın görünmez bir şeffaf plak sayesinde düzeltilmesini sağlayan kişiye özel üretilmiş ve bütün dişlerini şeffaf bir şekilde saran diş plaklarıdır. Özellikle halka açık, kamusal alanlarda çalışan, medya ve sanat dünyasında faaliyet gösteren ya da genel olarak dışarıdan farkına varılmaksızın etkili ve hızlı bir diş yapısı düzeltme tedavisi yaptırmak isteyen kişilerce tercih edilmektedir. Böylece kişiler günlük yaşamda herhangi bir farklılık hissetmeksizin, günlük sosyal faaliyetlerinden ve alışkanlıklarından vazgeçmeden, dişlerine gurur ve özgüven içinde gülümseyebilecekleri mükemmel bir form kazandırabilmektedirler.

Bu tedaviye başlamak için öncelikle ağız içi muayene ve sonrasında hastamız tedaviye uygunsa ağız içinden ölçü alınarak dişlerin dijital ortama aktarılmasıgerekmektedir. Dijital ortama aktarılan ölçü sayesinde artık dişlerimizin son halini dijital olarak görebilme imkanımız olacaktır. Bu işlem yaklaşık 1-2 hafta sürmektedir.
Şeffaf plaklarda sistem kişiye özel, sert plastikten üretilmiş şeffaf plaklar üzerine kurulmuştur. Kişiye özel üretilen bu plaklar, 2 haftada 1 yeni bir şeffaf plakla değiştirilir ve her değişim sonrasında dişler bir miktar istenilen yöne hareket etmiş olur. Son plağa gelindiğinde ise artık dişlerimiz istediğimiz konuma geldiyse dişlerimizin arkasına retainer adı verilen ve görünmeyen bir tel takılır ve tedavimiz sonlanır.